Wydarzenia ogólne

następne  <<<     wiadomości     >>> wcześniej   

03.04.2009 Śp. o. Tadeusz Czaja OMI

18 marca 2009 zmarł w Brazylii O. TADEUSZ CZAJA - kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Urodził się w 1935 r. w Ostrorogu k. Szamotuł. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze w  latach 1955-1961. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1961 r. w Obrze. Pracę duszpasterską rozpoczął jako kapelan szpitali (zwłaszcza psychiatrycznego) w Lublińcu 1961-1962. Następnie pracował jako duszpasterz młodzieży szkół średnich w Iławie 1962-63. Magisterium i licencjat z prawa kanonicznego oraz specjalizacja z metodologii historii, archiwistyki i bibliotekarstwa uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1969, a studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Kongregacji dla Instytutów Życia Konsekrowanego odbył w Rzymie 1990-1992.

Nieustannie od roku 1969 wykładał prawo kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Był także dyrektorem Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze (przekształcił małą bibliotekę seminaryjną w dużą bibliotekę naukową z wykwalifikowanym personelem, magazynami, czytelnią, pracowniami i introligatornią). W latach 1970-1987 był korespondentem Biura Prasowego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polskiego. W latach 1987-1993 pełnił także funkcję  prokuratora generalny oblatów przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie (pierwszy Polak w historii Zgromadzenia, który wszedł do Administracji Generalnej). Duszpasterz polonijny w Liége (Belgia) w latach 1993-1995, a następnie od 1995 r. duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli. Kapelan Koła b. Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Belgii od 1995 r.; dojeżdżający z zagranicy wykładowca prawa kanonicznego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, a następnie na Wydziale Teologicznym (Zakład Prawa Kanonicznego) Uniwersytetu Poznańskiego od 1987 r.

Po przyjęciu Polski do NATO przez ponad rok pełnił funkcje kapelana przy Kwaterze Głównej NATO (SHAPE) w Mons. Przez kilka lat do 1993 należał do Cappella Pontificia w Watykanie. Był członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe (A.P.A.J.T.E.) w Paryżu.
Pogrzeb ś.p. O. Tadeusza odbędzie się w środę 8 kwietnia w Obrze w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów M.N. Ciało ś.p. O. Tadeusza spocznie na cmentarzu oblackim przy klasztorze.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

25.03.2009 Turniej ministrantów w piłkę siatkową - Diecezja Opolska

galeria7. marca 2009 roku, w Opolu, odbył się pierwszy w historii Diecezji Opolskiej turniej ministrantów w piłkę siatkową. Przyjechały drużyny z Opola, Kępnicy, Gościęcina, Raciborza oraz Kędzierzyna-Koźla.
Z przed naszego kościoła wyruszyła "ekipa" zawodników: DAWID GAŁECZKA - KAPITAN, RAFAŁ SZUSTAKIEWICZ, MARCIN MROZEK, ŁUKASZ GAWIN, WOJCIECH ŻUCHORA, MICHAŁ LYSY, PAWEŁ ZAIC, MICHAŁ BIRECKI i DAWID ŻYŻŁO oraz kibiców: Michał Małecki, Grzesiu Cetnar, Martin Chorążak, Karol Taraszkiewicz i Krzysztof Trybuła - oczywiście pod opieką o. Adama Jaworskiego OMI, opiekuna ministrantów.
Około godziny 9.00 przyjechaliśmy do Opola. Hala była duża i miała balkon na, którym jako kibice szybko się rozlokowaliśmy:). Okazało się że kibice przyjechali tylko z Kędzierzyna, szkoda.
W drugim meczu Kępnica-Racibórz nasi kibice wspierali Kępnicę.
Atmosfera na takich turniejach jest świetna, wszyscy żartują i łączą się w sportowej rywalizacji oczywiście fair play:).
Mecze w grupie: Kędzierzyn 2:0 Kępnica, Kępnica 2:1 Racibórz, Kędzierzyn 2:0 Racibórz. Półfinał: Gościęcin 2:3 Kępnica, Kędzierzyn 3:0 Opole.
Finał: o 3. miejsce Opole 0:2 Gościęcin, o 1. miejsce Kędzierzyn 3:0 Kępnica.
Po rozgrywkach "nawiedziliśmy McDonald", gdzie smacznym jedzeniem uczciliśmy zdobycie 1. miejsca

Galeria zdjęć z meczu TUTAJ

Krzysztof Trybuła

21.03.2009 Strona internetowa misji oblackiej w Brukseli

Polecamy stronę graficzną Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli. Strona internetowa została uruchomiona już w ubiegłym roku i służy głównie Polakom w Brukseli, Belgii i Krajach Beneluksu. Cieszy się także coraz większą popularnością. Pomysłodawcą i administratorem jest ojciec Tadeusz Czaja OMI - proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli.
Opieką duszpasterską przy Polskiej Misji Katolickiej jest objętych ok. 20 tyś. Polaków. Część - zakorzeniona mocno w ziemi belgijskiej, uczestnicząca w życiu politycznym, naukowym, kulturalnym, gospodarczym; część - pracująca sezonowo. Dla nich wszystkich otwarta jest na oścież Polska Misja Katolicka, która dziś dociera do szerszej grupy osób poprzez nowoczesne środki komunikacji i ewangelizacji przez media.  Strona internetowa ma stanowić źródło informacji  oraz kontaktu z rodakami, chce prowadzić do Boga, uczyć i podtrzymywać polską kulturę.
Polską Misję Katolicką w Brukseli przy rue Jourdan 80 kieruje ojciec Tadeusz Czaja OMI ze swoim współpracownikiem ojcem Władysławem Walaszczykiem OMI. W pracy duszpasterskiej pomagają Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Na stronie internetowej polecamy informacje dotyczące misji w Brukseli, galerię zdjęć, biuletyn parafialny i ogłoszenia duszpasterskie. Dla Polaków, którzy będą kiedyś przejeżdżali przez stolicę Belgii polecamy informacje o miejscach i godzinach odprawianych nabożeństw i Mszy św.
www.pmkbruksela.be

12.03.2009 Nabór uczniów do Niższego Seminarium Duchownego

powiększ

Chcąc zostać KAPŁANEM OBLATEM trzeba, po zdobyciu matury odbyć roczny nowicjat, następnie sześcioletnie studia magisterskie
w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze.
By zostać BRATEM OBLATEM trzeba posiadać przynajmniej wykształcenie zawodowe. Następnie po postulacie odbyć nowicjat,
a po nim dwuletni juniorat braci.

Można też po gimnazjum rozeznawać i umacniać swe powołanie kapłańskie żyjąc i zdobywając wykształcenie średnie z maturą w oblackim
Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach
k. Inowrocławia
(www.nsd.oblaci.pl).

Jeśli chcesz nawiązać kontakt, poznać bliżej naszą duchowość lub rozeznać swoje powołanie, napisz, zadzwoń lub wyślij e-maila:

Sekretariat Powołań
ul. Ostatnia 14
60 - 102 - Poznań
e - mail: powolania@oblaci.pl
www.powolania.oblaci.pl 
tel. 0 601 - 788 - 422

11.03.2009 - 4.244 oblatów na świecie

powiększ

Administracja Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej opublikowała najnowsze statystyki dotyczące Zgromadzenia. Na początku stycznia b.r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił 4.244 członków. To o 54 oblatów mniej niż w ubiegłym roku.

Statystyki obejmują kapłanów, braci i seminarzystów. Dane zostały ujęte w liczby dotyczące 37 oblatów z Administracji Generalnej a także z następujących regionów: Afryka i Madagaskar - prowincje tych regionów liczą  867 oblatów; w Ameryce Łacińskiej posługuje 472 oblatów; w Azji i Oceanii 706 oblatów; 957 oblatów głosi Ewangelię w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a 1205 w Europie.

W statystykach ujęto także oblatów, którzy pełnią posługę pasterska w różnych krajach misyjnych. Pośród nich znajduje się kardynał Francis George - metropolita Chicago, 10 arcybiskupów, 31 biskupów - wśród nich polski oblat biskup Eugeniusz Jureczko - ordynariusz diecezji Yokadouma w Kamerunie) i 2 prefektów apostolskich.

Wszystkich kapłanów w zgromadzeniu jest 3095; braci po wieczystych ślubach zakonnych 308; braci na ślubach czasowych 27; 105 seminarzystów po wieczystych ślubach zakonnych oraz 593 seminarzystów na ślubach czasowych.

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy obecnie 486 zakonników - kapłanów, braci, seminarzystów oraz nowicjuszy. Trzeba jednak dodać, że wielu polskich oblatów posługuje na różnych kontynentach, a którzy oficjalnie przynależą do innej prowincji i regionów oblackich.

W Polsce jest 325 oblatów. We Francji i Krajach Beneluksu pracuje 42 oblatów, na Ukrainie 31 oblatów, na Białorusi 9 i w Turkmenistanie 2 oblatów. Do Polskie Prowincji należy także misja na Madagaskarze, gdzie pracuje 56 oblatów oraz Skandynawia, gdzie jest 23 oblatów. Średnia wieku to 45 lat.

Podane liczby są niewątpliwie ujęciem w statystyki grupy osób. Jednak trzeba dodać, iż jest to rzesza misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię ubogim w 67 krajach świata w duchu swego założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda.

Przy tej okazji prosimy o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Opracowanie:
O. Damian Kopyto OMI
Founder and Charism Animation Service, Aix en Provence

 

06.03.2009 - 27. Pielgrzymka Braci Zakonnych

powiększ Od 4-5 marca na Jasnej Górze trwała 27. Pielgrzymka Braci Zakonnych. W tym roku hasłem przewodnim spotkania były słowa: "Bądźcie mężni i umacniajcie się".

W sanktuarium zgromadzili się bracia z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski, m.in.: paulini, salezjanie, benedyktyni, kapucyni, bracia szkolni, franciszkanie, jezuici i oczywiście liczna grupa, bo aż 20-tu Braci Misjonarzy Oblatów M.N. - w sumie kilkuset zakonników.

Pielgrzymkę zainaugurowała o godz. 11.00 Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył abp Henryk Hoser. Obecny był o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

"Znak czystości, znak ubóstwa i znak posłuszeństwa, te znaki nie wymagają wielkich słów, ale czy one są rozpoznawalne w nas? Czy ludzie, którzy mają do nas dostęp czują, widzą i są przekonani, że my żyjemy przede wszystkim wymiarem naszych rad ewangelicznych, bo to ma być znakiem - podkreślił abp Henryk Hoser - Czy nasz wygląd, nasz sposób mówienia, tematyka, którą poruszamy, nasze zachowania, nasz sposób pracy i odpoczynku, czy jest wyrazem faktu, iż jesteśmy osobami konsekrowanymi? Że przez tę konsekrację tworzymy osobny stan w Kościele, najbliższy osobie Jezusa Chrystusa, który był wcieleniem rad ewangelicznych, który jest też najbliższy Najświętszej Maryi Panny, Tej, która stała się również wcieleniem rad ewangelicznych jako Służebnica Pańska, czy po tym znaku jesteśmy rozpoznawalni?" - pytał kaznodzieja.

Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. "Przybywacie na swą doroczną, 27. już pielgrzymkę tu do Matki, aby we wspólnocie tak wielu zgromadzeń zakonnych wypełniających przestrzeń i granice naszej Ojczyzny (.) szukać siły i umacniać się, tak jak głosi hasło tegorocznej waszej pielgrzymki" - powiedział o. Matecki.

O godz. 15.00 została odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w bazylice, a po niej Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. Następnie bracia zakonni wysłuchali konferencji o. Kazimierza Malinowskiego. W dalszym programie znalazły się: Nieszpory, Różaniec i Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

W czwartek, 5 marca - dzień rozpoczęła Jutrznia. Konferencję przybliżającą sylwetkę bł. ks. Michała Sopoćki przedstawił br. Adam Fułek - bonifrater. Na zakończenie pielgrzymki, o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. z odnowieniem profesji zakonnej. Eucharystii przewodniczył o. opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka.

W homilii o. opat Eugeniusz Augustyn mówił o maryjności. Zauważył, że "każdy w dużej mierze swoje powołanie do życia zakonnego zawdzięcza miłości do Matki Bożej", która rodzi się już w domu rodzinnym, a potem kształtuje w środowisku życia. "Do maryjności naszej Ojczyzny przyczyniają się sanktuaria maryjne, te wielkie, narodowe, i te mniejsze, lokalne, w których często wy posługujecie - mówił kaznodzieja - Gromadzą one ogromne rzesze pielgrzymów, czcicieli Matki Bożej. Również te wspaniałe licznie uczęszczane pielgrzymki, piesze, autokarowe i inne, krajowe i zagraniczne, te wszystkie osoby, wydarzenia, dzieła, przyczyniły się do odkrycia w sobie wspaniałego daru powołania do życia konsekrowanego. Niestety, niestety na dyskotekach, w kinach, w kawiarniach, na stadionach nie rodzą się powołania, chociaż czasami zdarzają się, bo dla Boga nie ma nic niemożliwego (.) jednak najlepiej rodzą się powołania w ciszy i na modlitwie".

Bracia zakonni nie przyjmują święceń kapłańskich. Ich powołanie wypełnia się poprzez modlitwę i codzienną pracę, w naszym zgromadzeniu m. in. w posługiwaniu kapłanom, w pracy w kuchni, bibliotece, furcie klasztornej, ogrodzie czy jako ekonomowie domów, niektórzy zakonnicy uczą katechezy w szkołach czy też wyjeżdżają na misje. Aktualnie w polskiej prowincji zgromadzenia w Polsce pracuje 32 braci oblatów, w delegaturach na Ukrainie - 2, we Francji - 1, na Madagaskarze - 2, na Białorusi - 1, w Niemczech - 1.

20.02.2009 Zakonnicy rzecznikami

powiększDiecezjalni i zakonni rzecznicy prasowi po raz pierwszy spotkali się na wspólnej konferencji. Odbyła się ona w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej w Turnie w dniach od 17-19 lutego 2009 r. Przez łącznie 22 godziny pięćdziesięcioro troje uczestników słuchało wykładów i uczestniczyło w ćwiczeniach prowadzonych przez wykładowców akademickich, dziennikarzy i prawników. Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej reprezentowali o. Damian Kopyto i o. Sebastian Łuszczki.
Spotkanie dotyczyło strategii rozwiązywania kryzysów w Kościele i sposobów pozytywnego kreowania wizerunku instytucji kościelnych. Uczestnicy opracowali ponadto projekt statutu rzeczników diecezjalnych i zakonnych.
Rzecznicy zakonni zwrócili uwagę, że nawet do 50 proc. zgłaszających się do zakonów i zgromadzeń informacje na ich temat czerpało z mediów, zwłaszcza z Internetu. Uczestnicy spotkania wymieniali się także własnymi doświadczeniami na temat pozytywnych relacji między instytucjami diecezji i zakonów a mediami oraz ich dobrych owoców współpracy.
Po dwóch szkoleniach organizowanych przez franciszkanina o. Jana Szewka dla zakonów żeńskich i męskich, konferencja w Turnie odbyła się z udziałem zarówno rzeczników diecezjalnych, jak i zakonnych. Pomysłodawcą i współorganizatorem wspólnej konferencji w Turnie był ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski.

18.02.2009 183. rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów M. N. - Spotkanie Księży na Pogorzelcu

galeria17 lutego 2009 roku, pod przewodnictwem ks. bp. Pawła Stobrawy z Opola, odbyła się w kościele na Pogorzelcu uroczysta Msza święta z okazji 183 rocznicy zatwierdzenia przez Kościół Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W tej uroczystości pierwszy raz, na zaproszenie przełożonego wspólnoty zakonnej o. Marcina Szaforsa OMI, księża proboszczowie do których z posługą jeżdżą ojcowie z kędzierzyńskiego klasztoru. Przybyło ich ok. 30. Byli to księża z diecezji opolskiej, gliwickiej i katowickiej. W obchodach uczestniczył także, przybyły z Poznania, o. Prowincjał Teodor Jochem OMI, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla. Asystę przy ks. Biskupie pełnili dwaj Diakoni: Dymitr Zaniamonski OMI (pochodzący z Białorusi) i Aleksander Zieliński OMI (pochodzący z Ukrainy) z Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze.

Zgromadzonych przywitał przełożony klasztoru, który też podał 3 szczególne intencje Mszy świętej. Pierwsza, sprawowana przez Ks. Biskupa: z podziękowaniem za wszelkie dobro, którego Bóg dokonał przez posługę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na przestrzeni minionych lat, z prośbą o dalszy rozwój Zgromadzenia i świętość dla wszystkich oblatów. Druga, sprawowana przez o. Prowincjała: o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Opolskiej, Gliwickiej i Katowickiej oraz do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Trzecia, sprawowana przez o. Superiora: za wszystkich kapłanów, z którymi współpracuje kędzierzyński klasztor z podziękowaniem za wszelkie otrzymane łaski, z prośbą o Dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w pracy duszpasterskiej oraz o wszelkie potrzebne łaski dla ich Parafian.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup wspomniał o odwadze św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Zgromadzenia, które ewangelizuje na terenie diecezji przez misje i rekolekcje parafialne oraz wysyła tych, którzy na misjach głoszą Słowo Boże. Ks. bp Paweł podziękował za ten wkład Oblatów Maryi Niepokalanej, jaki wnoszą przez swoją obecność na terenie diecezji w Kędzierzynie-Koźlu i Bodzanowie. Na zakończenie o. Prowincjał podziękował wszystkim obecnym, a szczególnie licznie przybyłym parafianom parafii św. Eugeniusza de Mazenoda.

Po Eucharystii księża zostali zaproszeni do dalszego świętowania przy stole, na uroczystą kolację.

o. Robert Wawrzeniecki OMI

Galeria zdjęć TUTAJ

11.02.2009 Oblat nominowany do "Świętokrzyskiej Victorii"

W kategorii "Osobowość" nominacje do Nagrody Marszałka Świętokrzyskiego "Świętokrzyska Victoria" otrzymał oblat ojciec Karol Lipiński, rektor klasztoru na Świętym Krzyżu.
O. Karol Lipiński, wieloletni ekonom i rektor sanktuarium na św. Krzyżu przyczynił się do prowadzonej ostatnio konserwacji relikwii Drzewa Krzyża Świętego, remontu kościoła i kaplicy Oleśnickich, odzyskania dawnych budynków klasztornych od Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, promocji sanktuarium i regionu podczas obchodów milenium na św. Krzyżu i ostatnio na targach pielgrzymkowych w Watykanie.

"Świętokrzyska Victoria" to nagroda Samorządu Województwa, której celem jest promowanie najbardziej aktywnych świętokrzyskich samorządów, przedsiębiorstw i osób - społeczników, działających na rzecz swoich środowisk. Przyznawana jest w trzech kategoriach: "Samorządność", "Osobowość" i "Przedsiębiorczość".

11.02.2009 Lourdes

Oblaci i Lourdes

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej od 25 lat na stałe obecni są w największym sanktuarium Europy w Lourdes. Główną posługą jest koordynacja poszczególnych grup językowych pielgrzymów z całego świata. Grupa oblackich kapelanów jest wspólnotą międzynarodową w skład której wchodzi jedenastu misjonarzy. Przełożonym wspólnoty i jednocześnie odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieży przy sanktuarium jest Polak, ojciec Wojciech Kowalewski OMI, pochodzący z Iławy. Pozostali oblaci pochodzą z Italii, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Belgii, Pakistanu, Transwalu i  Sri Lanki. 


Pierwszy opis objawień

Ścisła więź Misjonarzy Oblatów M.N. z sanktuarium w Lourdes miała swe początki już niecałe trzy lata po cudownych objawieniach Niepokalanej św. Bernadecie Soubirous i trwa do dzisiaj.
Bernadeta Soubirous miała czternaście lat, kiedy ukazywała się jej Maryja Dziewica. Działo się to między 11 lutego a 16 lipca 1858 r. Przedtem nie chodziła do szkoły, nie umiała czytać ani pisać. Opowiadała o swoich przeżyciach w miejscowym dialekcie. Wkrótce po objawieniach została wysłana do szkoły prowadzonej przez zakonnice. Tam zaczęła uczyć się francuskiego, który pozostał dla niej zawsze językiem trudnym. Pierwszy raz spisała swoje przeżycia po francusku w 1861 r. na prośbę oblata, o. Ferdynanda Gondranda.
Jak do tego doszło? Biskup z Tarbes zaprosił o. Ferdynanda Gondranda OMI do wygłoszenia rekolekcji dla swoich księży we wrześniu 1860 r. W tym czasie udał się również do Lourdes i spotkał się prywatnie z Bernadetą, o której mówiono, że 18 razy widziała Matkę Bożą. Objawienia zostały oficjalnie uznane właśnie w tym roku. Przekonany, że Bernadeta mówi prawdę, zaczął z nią korespondować. Wiosną 1861 r., gdy głosił rekolekcje w Betharam, mieście oddalonym zaledwie o kilka kilometrów od Lourdes, prosił ją, aby opisała objawienia Pani, którą ona nazywała "Niepokalanym Poczęciem". Bernadeta napisała i wysłała ten list. To pierwsze pisane świadectwo objawień wysłała 28 maja 1861 r. Niestety, o. Gondrand opuścił Betharam i udał się do Marsylii na wieść o śmierci biskupa de Mazenoda. List wrócił do Bernadety i zatrzymała go ona aż do śmierci.
Dokument ten znajduje się obecnie w archiwum sióstr w Nevers. Zaczyna się następująco: "Do Wielce Szanownego o. Gondranda, Oblata Maryi Niepokalanej w Betharan". Część jest zamieszczona w drugim czytaniu Liturgii Godzin ze święta Matki Bożej z Lourdes, które Kościół obchodzi 11 lutego.

Bazylika w Lourdes
Był rok 1862, kiedy biskup diecezji Tarbes do której należy Lourdes,  rozpoczął zbieranie funduszy na budowę kaplicy nad grotą, dzisiaj znaną jako Krypta. Ale bp Laurence szybko zrozumiał, że tłumy, które zaczęły napływać do Lourdes, nie pomieszczą się w niej.
Przygotował więc plany budowy kościoła znanego jako Górna Bazylika. To był odważny plan. Diecezja Tarbes była biedna, dlatego biskup zwrócił się z prośbą o pomoc do wszystkich biskupów Francji. Ówczesny arcybiskup z Tours Hippolyte Guibert, oblat M.N.,  był pierwszym i najhojniejszym darczyńcą budowy Górnej Bazyliki.
Kardynał Guibert jako arcybiskup Paryża i Papieski legat, konsekrował bazylikę 2 lipca 1876 w obecności 35 biskupów i 100 tys. pielgrzymów. Następnego dnia przewodniczył też uroczystościom koronacji dużej figury Matki Bożej na placu przed bazyliką. Pod tą figurą wierni gromadzą się do dzisiaj.
Gdy 8 lipca 1886 r. kardynał Guibert zmarł, odpowiedzialny za Codex Historicus zanotował: "Był pierwszym biskupem, po biskupie Laurence, który docenił znaczenie Lourdes i był wielkim czcicielem Niepokalanej. Lourdes zawdzięcza mu bardzo dużo ".

Opiekunka misjonarzy
Już od 1870 r. "Roczniki Matki Bożej z Lourdes" wymieniają biskupów i misjonarzy, którzy odwiedzili Grotę Massabielle. Spotyka się nazwiska biskupów oblackich: Vitalisa Grandina, Izydora Cluta, Henri'ego Farada z dalekiej północy Kanady, Charlesa Joliveta z Republiki Południowej Afryki, bp. Christophe`a Bonjeana i Andreę Malizana z Cejlonu (ten ostatni wymienia swoich 40 misjonarzy oblatów, którzy składają dziękczynienie Niepokalanej za wstawiennictwo w ich działalności apostolskiej, załączając opis objawień w języku tamilskim). Misjonarze udający się na różne kontynenty pielgrzymują do Lourdes, upraszając za wstawiennictwem Niepokalanej błogosławieństwo Boże dla powierzonych im ludów i jednocześnie szerzą jej cześć wszędzie tam, gdzie przepowiadają Dobrą Nowinę, budując groty ku Jej chwale.

Pierwsze pielgrzymki diecezjalne

"Powiedz księżom, ażeby przychodzono tutaj w procesji", powiedziała Matka Boża do Bernadetty. W 1872 roku, diecezja marsylijska jako pierwsza we Francji, pod przewodnictwem oblatów, zorganizowała pielgrzymkę do Lourdes. Z bazyliki  Notre Dame de la Garde w Marsylii wyruszyło wówczas z oblatami ponad 300 pielgrzymów. W historii sanktuarium w Lourdes zapisały się także wyjątkowe nabożeństwa drogi krzyżowej animowanej przez dwóch oblatów, w 1880 roku przez O. Bénédic i w 1883 przez O. Roux. Druga pielgrzymka diecezjalna do Lourdes przybyła z Aix-en-Provence w 1873 roku, prowadzona przez O. Garnier OMI, który głosił kazania po prowansalsku.

Międzynarodowe pielgrzymki

W 1883 oblacka Prowincja anglo-irlandzka jako pierwsza spoza granic Francji organizuje pielgrzymkę do Lourdes z wiernymi z Angllii, Irlandii i Szkocji. Przewodniczył jej o. prowincjał John King. Liczyła ponad 300 uczestników. Przez kilka lat oblaci przekazywali do Lourdesi zwój przekraczający 8 metrów, pokryty intencjami modlitewnymi. Należy także wspomnieć, iż w 1874 roku, podczas dziesiątej rocznicy umieszczenia statuy Matki Bożej w grocie Massabielle, oblat z Pontmain głosił kazania.
W  roku 2008 odbyła się już 117. Pielgrzymka w Wysp brytyjskich, a uczestniczyło w niej 900 pielgrzymów. Wzorem Irlandczyków inicjatywę narodowych pielgrzymek podjęli Włosi, Hiszpanie, Niemcy i wiele innych. Trwają do dzisiaj.

Galeria z Lourdes: TUTAJ

Opracowanie i foto: D.Kopyto omi
Aix-en-Provence

14.01.2009 Nowogródek

Dnia 3 lutego br. w Nowogrodku odbedzie sie uroczysta Eucharystia sprawowana za śp. o. WOJCIECHA NOWACZYKA OMI w 25 rocznice smierci.
Dziekan nowgrodzki zaprosil ks. Bp-a Aleksandra Kaszkiewicza ordynariusza Diecezji Grodzienskiej. Jest tez zaproszony ks. Bp Antoni Dziemianko. My, Oblaci chcemy tego dnia, dodatkowo spotkac sie i przezyc dzien skupienia, uczestniczyc we wspolnej Mszy sw. i pomodlic sie na grobie o. Wojciecha.
W prasie katolickiej ukaze sie obszerny artykul aby przypomniec sylwetke tego zasluzonego Oblata dla Kosciola  na Bialorusi.

Artykuł o ojcu Wojciechu Nowaczyku OMI TUTAJ

Galeria zdjęć z uroczystości, które odbyły się w Nowogródku 03.02.2009 TUTAJ

02.01.2009 Markowice, Obra

Od listopada do wspólnoty markowickiej dołączyli Samuel ABBA GANA i Nicolas NGARTOLNAN. Obydwoje pochodzą z kontynentu afrykańskiego. Samuel ma 26 lat, urodził się 28 maja 1982 roku. Pochodzi z Kamerunu. Do Zgromadzenia wstąpił w 2003 roku. Nicolas natomiast urodził się 6 grudnia 1984 roku i pochodzi z Czadu. Podobnie jak Samuel do Zgromadzenia wstąpił w 2003 roku.
Obaj odbyli roczny prenowicjat oraz roczny nowicjat. Następnie rozpoczęli studia filozoficzne w scholastykacie międzynarodowym w Yaounde  (studia filozoficzne trwają tam trzy lata).  Uczyli się w nim klerycy z różnych zgromadzeń zakonnych. Na naszym roku było dziewiętnastu kleryków-oblatów. Dziewięciu z nich pochodziło z prowincji Kamerunu.
O wyjeździe do Europy dowiedzieli się od ich prowincjała, Ojca Korneliusza N'goka OMI. Jest to pierwszy  przypadek, gdy tamtejszych kleryków wysłano na staż poza kontynent afrykański. Do Europy przyjechało także dwóch kleryków, którzy obecnie przebywają we Francji. Pobyt w Markowicach jest czasem stażu, który ma na celu naukę języka polskiego oraz poznanie kultury i polskich obyczajów.
Jak czują się w Polsce? "Na początku jest trudno. Nowe miejsce, nowe osoby, inny, znacznie zimniejszy klimat, kuchnia. Pytają nas czasem jak smakuje nam polskie jedzenie - jest bardzo dobre. Wbrew pozorom większość potraw nie jest dla nas nowością. W klasztorze mamy zajęcia z języka polskiego. Zajęcia odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu i trwają około czterech godzin. Ponadto staramy się rozmawiać z ojcami oraz juniorami, zalecono nam także czytanie polskich książek. Jakie są rezultaty nauki? Na chwilę obecna przysłuchując się rozmowie potrafimy rozpoznać całkiem sporo słów i dzięki temu uchwycić główną myśl, kontekst wypowiedzi. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu nasze umiejętności będą coraz lepsze."
Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok Samuel i Nicolas spędzali we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownym w Obrze.

24.12.2008 Parafie oblackie - szopki bożonarodzeniowe

Różnorodność współczesnych szopek bożonarodzeniowych, ustawianych w kościołach jako świąteczne dekoracje, jest tak wielka, że niełatwo byłoby podjąć próbę ich omówienia. Olbrzymia jest również pomysłowość twórców szopek. Do najpiękniejszych należą szopki wykonane z papieru, gipsu czy słomy, choć nie brak także rzeźbionych w drewnie. Każda stanowi swoiste arcydzieło wzorowane lub będące wyrazem, często nieskrępowanej wyobraźni wykonawców. Sceneria i postaci prezentowane w szopkach najczęściej nawiązują scen biblijnych, ale spotkać możemy takż te z najbliższego otoczenia. Niełatwo jest opisać wszystkie szopki, więc najlepiej je obejrzeć najpiękniejsze z naszych oblackich parafii.

Katowice
par. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kędzierzyn-Koźle
par. św. Eugeniusza de Mazenoda

Łeba
par. Wniebowzięcia Najświętszj Marii Panny

Lubliniec
par. św. Stanisłwa Kostki

Zahutyń
par. Matki Bożej Królowej Polski
Siedlce
par. św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Kodeń
par. św. Anny
 
 

07.12.2008 Lubliniec

Po raz dziewiąty w  Polsce obchodzono dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Naszą lubliniecką parafię zaszczycił obecnością ks. bp Antoni Dziemianko z Białorusi. W czasie każdej Eucharystii nasz zacny gość głosił Słowo Boże,  a po mszach św. przed kościołem zbierał ofiary przeznaczone na pomoc archidiecezji mińsko-mohyleskiej.

24.11.2008 Katowice - pogrzeb br. Stanisława Pienia OMI

24 listopada 2008 roku o godz. 11.00 w kościele NSPJ na Koszutce odbył się pogrzeb śp. Brata Stanisława Pienia OMI. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Biskup Gerard Bernacki. W czasie kazania powiedział: "Brat Stanisław był człowiekiem radosnym i zawsze uśmiechniętym. W życiu zakonnym nie znał słowa "nie", jak Maryja zawsze odpowiadał "tak". Kiedy Ojcowie wracali w późnych godzinach do klasztoru z rekolekcji lub z podróży zawsze na nich czekał z gorącym posiłkiem".
Najświętszą Eucharystię sprawowało również 50 Ojców Oblatów przybyłych z 17 domów zakonnych naszej Prowincji. W uroczystościach udział wzięło 13 braci, a także nowicjusze ze Świetego Krzyża, Siostry Elżbietanki z Katowic, rodzina Brata Stanisława i wierni naszej parafii. Uroczystościom na cmentarzu w Bogucicach przewodniczył O. Wice-Prowincjał Józef Niesłony OMI. Brat Stanisław wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów w 1934 roku mając 26 lat. Był na placówkach: w Markowicach, Obrze, Pruszkowie, Warszawie i 47 lat w Katowicach. We wszystkich tych domach był kucharzem. Ostatnie lata swego życia był kaplicowym w naszym klasztorze. W ub. miesiącu 15 października jako pierwszy polski Oblat obchodził 100 rocznicę swoich urodzin. Ostatnie 10 dni spędził w szpitalu w Bogucicach. Zaopatrzony Sakramentem Namaszczenia Chorych zmarł 21 listopada 2008 roku.

Galeria z pogrzebu dostępna TUTAJ

(źródło: www.oblaci.katowice.pl)

21.11.2008 Katowice

21.11.2008 w szpitalu w Bogucicach zmarł Br. Stanisław Pień, który kilkanaście tygodni temu obchodził rocznicę setnych urodzin.
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 24.11.2008 w parafii oblackiej w Katowicach o godz. 11.00.
Ceremoniom pogrzebowym będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp. Gerard Bernacki.
Polecajmy Bogu naszego zmarłego Współbrata Stanisława.

 

08.11.2008 Kraków - zjazd młodzieży

W Krakowie w dniach 08-11.2008 odbywać się będzie ogólnopolski zjazd młodzieży skupionej wokół ruchu NINIWA. Impreza ma charakter dni skupienia. Podobne spotkania młodzieży odbywają się dwa razy w roku, tym razem uczestniczyć w nich będzie ok 340 osób z całego kraju. Temat IX spotkania brzmi "Ojciec wzruszył się głęboko".

Głównym organizatorem najbliższego zjazdu jest o. Sebastian Wiśniewski OMI.
Odpowiedzialnym za formację i rozwój ogólnopolskiego ruchu NINIWA jest o. Tomasz Maniura OMI

Więcej na temat wspólnoty Niniwa, jej charyzmatu i założeń można przeczytać na oficjalnej stronie www.niniwa.com

Program dni skupienia można pobrać pod adresem:
www.niniwa.com/PlanZjazduNiniwyWKrakowie.doc  

04.11.2008 Wspólnota oblatów w Bebrze - informacje

1. W naszym domu bebrzańskim gościliśmy grupkę chrześcijan z Turkmenistanu wraz z Ojcem Andrzejem Madejem. Grupa ta wyruszyła następnie wraz z O. Dziedzicem na dwutygodniowa pielgrzymkę po Francji i Hiszpanii.

2.W ramach integracji wspólnoty uczestniczyliśmy w wycieczce do Amsterdamu, którą zorganizował nasz nowy przełożony - Brat Jozef Derewonko OMI.

3. Na mocy dekretu z dnia 16. października 2008 - O. Piotr Paśko OMI został mianowany przez Biskupa Fuldy Heinza Josefa Algermissena - Moderatorem Pastoralverbund Maria Hilf Schwalmstadt (Stowarzyszenia Parafii) na okres 5 lat.

Z naszych wspolnot parafialnych

Tradycyjnie miesiąc październik poświecony jest modlitwie różańcowej. Również i w naszych wspólnotach parafialnych pielęgnowana jest ta piękna i ważna modlitwa.
Oprócz tego nasze wspólnoty parafialne świętowały "Święto Plonów i Zbiorów" w weekend 4 i 5 października. Współpracownicy zadbali jak zawsze o piękne dekoracje naszych świątyń (zob. na stronach internetowych naszych parafii).
Bebra - 15 października grupa seniorów z parafii uczestniczyła w wycieczce do Sargenzell, gdzie podziwiała tegoroczny dywan z nasion przeróżnych owoców.

Niederaula, Kirchheim - O. Gajowski poprowadził wycieczkę parafialna oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pracujących do Meschede - opactwa benedyktyńskiego "Königsmünster" w Sauerlandzie.
Neukirchen, Oberaula, Schrecksbach - 14 osób pod przewodnictwem O. Paśko przebywała na wycieczce "Śladami św. Wojciecha" w Polsce, w dniach 6 - 12 października. Grupa mieszkała w domu rekolekcyjnym Ojców Karmelitów w Gorzędzieju i w ciągu 5 dni zwiedzała miejsca związane ze św. Wojciechem - Św. Gaj, Trójmiasto, Frombork, Malbork, Elbląg, Olsztyn, Iławę. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów 50-lecia poświecenia Kościoła św. Wojciechowi w Neukirchen. Zapraszamy na galerie zdjęciową na naszej stronie - www.sankt-adalbert-neukirchen.de

17 października, tradycyjnie jak co roku udaliśmy sie autobusem do Sargenzell, gdzie w byłym kościele układany jest dywan z przeróżnych nasion i owoców świata. Według idei jednego z niemieckich oblatów układana jest co roku wybrana scena z Pisma św. - tym razem "Oczyszczenie świątyni".

24.10.2008 Białoruś

Stan obecny  Oblatów na Białorusi: jest sześciu Kaplanów, trzech pracujących w Szumilinie koło Witebska, jeden w Mińsku, jeden w Balli Kościelnej i jeden w Sylwanowcach.  Trzy powołania z Białorusi: jeden neoprezbiter o. Andrzej Juchniewicz OMI,  jeden diakon Dymitr Zaniamonski OMI w Obrze, i jeden brat Jan Kowalewski OMI (formacja pierwsza), który przebywa obecnie na Białorusi.

Dnia 18 października 2008r. - grupa 111 osób  z Parafii Sylwanowce i Balla Kościelna -  przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk ks. bp Aleksandra Kaszkiewicza.

następne  <<<     wiadomości     >>> wcześniej   

 

strona główna