Misje zagraniczne

Oblaci pracują na wszystkich kontynentach świata. Podejmują wyzwania misjonarskie w najtrudniejszych miejscach i nazywani są misjonarzami od zadań specjalnych. Tam gdzie niosą Ewangelię, często zaszczepiają zdobycze cywilizacji.

Misje zagraniczne już od samego początku były dla założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN niezwykle ważne. Pierwszych misjonarzy św. Eugeniusz wysłał już po kilku latach istnienia pierwszej wspólnoty. A przecież można by powiedzieć, że młodziutkie Zgromadzenie powinno najpierw wzmocnić swoje szeregi, nieco okrzepnąć. Tymczasem św. Eugeniusz miał „serce wielkie jak świat” – tak o nim mówiono. Boży paradoks polega na tym, że gdy dzielimy się wiarą, Pan Bóg ją mnoży. Wkrótce więc przybywało nowych oblatów do pracy lokalnej i na misjach zagranicznych.

W KKiRR czytamy:

R 7b. Głoszenie misji i misje zagraniczne tradycyjnie zajmują pierwsze miejsce w naszym apostolstwie.

Prokura Misyjna

Prowadzenie misji w krajach, w których jeszcze nie słyszano o Jezusie Chrystusie lub w których Kościół jest młody, to zadanie wymagające niezwykłego zaangażowania oraz odwagi. Zadaniem Prokury Misyjnej jest troska o polskich misjonarzy oblatów na misjach oraz powierzone im placówki. Misjonarze „ad genetes” określani są często jako „biali męczennicy”, trudne warunki posługi odbijają się na ich zdrowiu. Prokura Misyjna zapewnia im opiekę medyczną oraz potrzebne zabiegi lekarskie, szczególnie gdy oblaci okresowo przybywają do Polski na urlop.

misjeoblaci.pl

Przyjaciele Misji

Każdy chrześcijanin jest odpowiedzialny za ewangelizację. Ponad cztery miliardy ludzi nie znają Chrystusa. Nie chcemy być obojętni: przyłącz się do Przyjaciół Misji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – zostań misjonarzem. Przez modlitwę, ofiarowane Bogu cierpienia i radości, przez dobre uczynki i materialną pomoc dla potrzebujących będziesz uczestniczył w głoszeniu Ewangelii najbardziej opuszczonym. Jako przyjaciel misji staniesz się modlitewnym i materialnym zapleczem misjonarzy i misjonarek, którzy opuścili rodzinny kraj w celu zdobywania nieśmiertelnych dusz dla Chrystusa.

To Twoja szansa! Sam Chrystus zaprasza Cię do współpracy. Podziel się swoją wiarą!

Osoby, należące do Przyjaciół Misji, mają udział w zasługach całego zgromadzenia zakonnego, a szczególnie misjonarzy pracujących we wszystkich częściach świata, dlatego:
– każdego dnia odprawia się 5 Mszy św. za Przyjaciół Misji żyjących i zmarłych;
– przyszli misjonarze oraz oblaci na całym świecie modlą się za żyjących i zmarłych Przyjaciół Misji;
– Przyjaciele Misji Oblackich mogą korzystać pod zwykłymi warunkami z odpustów zupełnych przysługujących Zgromadzeniu: w dniu zgłoszenia się do Przyjaciół Misji, 19 marca (św. Józefa) i w święta Matki Bożej.

Cele działalności Przyjaciół Misji Oblackich:
– duchowe wspieranie misjonarzy oblatów w głoszeniu Ewangelii;
– wspólnotowa i indywidualna modlitwa w intencji misji i powołań misyjnych;
– ofiarowanie Bogu swoich cierpień i radości oraz dobrych uczynków na rzecz misji.

Misyjne Drogi

Dwumiesięcznik „Misyjne Drogi” wydawany przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i poświęcone tematyce misyjnej.

„Misyjne Drogi” pojawiły się na rynku wydawniczym w 1983 r., po zaakceptowaniu decyzji przez ówczesne władze PRL podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma (do 2011 r.) i pomysłodawcą był o. mgr inż. Alfons Kupka OMI, były prowincjał. Głównym zadaniem czasopisma jest informowanie o sytuacji misjonarzy na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem oblatów, formacja misyjna, przekazywanie parafiom materiałów do animacji misyjnej, a także przekonanie ludzi do zaangażowania na rzecz misji przez modlitwę, ofiarowane posty, cierpienia oraz przekazywanie środków materialnych. Istotnym aspektem działalności jest też informowanie o prześladowaniach chrześcijan we współpracy z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not), jak i podejmowanie refleksji religioznawczej oraz kulturoznawczej.

Portal misyjne.pl

Portal chrześcijański misyjne.pl to strona internetowa stworzona przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, między innymi w celach społecznych, jak i informacyjnych. Chce przybliżać ludziom kwestie wiary i religii oraz jednoczyć ich w duchu Ewangelii. Oblacki portal chrześcijański to miejsce dialogu. Dzięki niemu można poznać ludzi otwartych na innych, bowiem misyjne.pl powstało po to, aby docierać do osób wierzących, ale także tych, którzy dopiero poszukują swojej drogi do Boga. Chce im Go przybliżać. Celem jest także to, aby w duchu misji informować o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie, dlatego dokumentowane są między innymi podróże misyjne.

misyjne.pl

Kalendarz Misyjny

Kalendarz Misyjny to tradycyjna publikacja oblacka, która ukazuje się już od 1980 r. Inicjatorem tego nowatorskiego w tamtym czasie pomysłu był o. Kazimierz Lubowicki OMI- wówczas kleryk, którego poparł o. Alfons Kupka OMI, założyciel i redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”. Z czasem kalendarz rozwinął się pod względem graficznym, ale wciąż spełnia kilka funkcji. Po pierwsze – jest praktycznym kalendarzem wiszącym w domu, a po drugie – zawiera podaną na każdy miesiąc papieską intencję apostolstwa modlitwy. Kalendarz zachęca do modlitwy za misje dzięki ilustracjom, zdjęciom i różnym ciekawym informacjom. Jest także widocznym znakiem oblackiej misji i formą finansowego wsparcia tego dzieła.

Oblaci rozprowadzają kalendarze przy okazji głoszonych kazań.

Obecnie kalendarz liczy 32 strony (format 21 x 22 cm), zawiera kalendarium z dużymi cyframi, piękne, kolorowe zdjęcia dokumentujące działalność misyjną Kościoła i krótkie teksty na każdy miesiąc, zachęcające do modlitwy w intencji podanej przez Ojca Świętego. Można go zamówić w sklepie internetowym „Misyjnych Dróg” (www.misyjne.pl/sklep/) lub przez telefon: 511-493-653.

Wolontariat Misyjny NINIWA

Wolontariat Misyjny to sposób na zaangażowanie i służbę młodych ludzi, którzy mogą zrobić coś dobrego w miejscach, gdzie są bardzo potrzebni. Co roku wyjeżdżają za granicę, do placówek misyjnych, aby wesprzeć w pracy zaprzyjaźnionych misjonarzy.

Najbliższy ich sercom jest wschód – Ukraina i Białoruś. Tam przez wiele lat angażowali większość sił. Jednocześnie wolontariat się rozwija i otwiera na nowe miejsca oraz potrzeby. W planach jest wyjazd na Syberię, Madagaskar do Kazachstanu, a jeśli znajda się odpowiednie osoby to także na Arktykę. Wolontariat przygotowywany jest w grupach z docenieniem indywidualnych zdolności i predyspozycji.

Lubisz pomagać innym? Nie znosisz bezczynności? Jesteś otwarty na przygodę? Podejmij wyzwanie.

www.wolontariatmisyjny.pl